בנגב

טיפים למטיילים בנגב

טיול בנגב במדבר אינו דבר של מה בכך. בכל עונה בשנה המדבר מספק לנו אתגרים חדשים אליהם ראוי להיערך מראש. החורף המתרגש עלינו הוא זמן מצוין לטייל במדבר- מזג האוויר יציב בדרך כלל ונעים במשך היום (וקפוא בלילה) ובאזורים בהם ירדו ויירדו גשמים תחל בהמשך החורף פריחה מדברית ייחודית ומופלאה. אין כמו המדבר בשביל לתפוס שקט וראש צלול. לפניכם מספר טיפים שיעזרו לכם בתכנון הטיול המדברי.

מתכננים מראש:

לקראת כל טיול בנגב רצוי להיערך ולתכנן מראש. במדבר תכנון מקדים עלול להיות קריטי. לשמחתנו המידע באינטרנט זמין ונגיש ולכן התכנון אינו דורש מאמץ רב. שבו והחליטו לגבי המסלול המתוכנן, וודאו שהוא מתאים לכושר ההליכה של המטיילים, לעונת השנה, למשך הטיול המתוכנן וכו'. בנוסף, במידה והמסלול מתוכנן לעבור בשטחי אש יש לקבל לכך אישור מגורמי הצבא.

מה לוקחים:

הציוד הנדרש לטיול הוא כמובן נגזרת ישירה לתכנון המקדים. חשוב לוודא האם יש צורך בהטמנת מים ולפעול בהתאם. קחו בחשבון שהלילה נושא עימו בדרך כלל קור מקפיא ולכן תיערכו בהתאם. כמובן שגם אוכל וציוד לבישול נדרש עבור מסלול של מספר ימים. יחד עם זאת השתדלו שהתיק יהיה קל ככל הניתן. לפעמים משקל התיק הוא זה שמפריד בין הנאה לסבל. אסור לצאת לטיול ללא מפת סימון שבילים רלוונטית וידע בסיסי בניווט.

בנגב

טיולים בנגב

רואים שיטפונות:

החורף נושא עימו חוויה מדברית מדהימה- שיטפונות. השיטפונות מתרחשים בשניות- רגע אחד הנחל יבש וצחיח ומיד הוא מתמלא בזרימת מים עוצמתית ומלאת סחף. אולם ניתן לחזות את היווצרות השיטפון לפי תמונת הגשם באזורים השונים. ניתן לנסות לקרוא מפות מכ"מ או להתייעץ בפורומים השונים עם בעלי ניסיון. השיטפון המדברי הוא חוויה מדהימה שאין דומה לה. הטבע במלוא הדרו ועוצמתו. לצד הקסם, ראוי לזכור ששיטפון עלול להיות מסוכן. במסגרת התכנון, חשוב לבדוק את תחזית מזג האוויר. חשוב לצפות בשיטפון מלמעלה ולא תוך כדי טיול רגלי בתוך הנחל עצמו.

קצת על מקומות:

המדבר הישראלי מספק לנו שלל אפשרויות טיול בנגב. יש לנו את מדבר יהודה וים המלח, הר הנגב, הערבה והרי אילת. כל מקום אחר ומופלא. ניתן להלך ואיזור המכתשים- בהם מומלץ לפקוד בעיקר את המכתש הקטן או מכתש רמון. ניתן לטייל באחד הנחלים הקניוניים אשר מתחתרים ממדבר יהודה לעבר ים המלח (ייתכן ותצטרכו להיעזר בציוד סנפלינג). תוכלו להלך לאורכו של שביל ישראל, או בשאר מסלולי הטיול הרבים המסומנים באזורים אלו. עוד אתרים מקסימים הם בורות לוץ המומלץ בעיקר בעת פריחה, מזרח הר רמון, איזור פתחת ניצנה, חצבה, הר שלמה ואיזור אילת ועוד ועוד ועוד. זכרו, שאין צורך להתחיל ישר ממסע מרובה קילומטרים למשך מספר ימים. ניתן להתחיל במסלולים יומיים קצרים או ארוכים, אז בעלי הצימרים בנגב ישמחו לארח אתכם ללילה של פינוק והרפיית שרירים.